Інтернет-магазин дає можливість стартувати без великих вкладень. Саме тому багато початківців замислюються над питанням: а чи можна створити його самостійно і як це зробити?
Сьогодні ми з вами поговоримо про те,
Як створити інтернет-магазин
Реалізувати недорогу розробку магазину з усім потрібним інструментарієм можна трьома способами:
- Замовити рукописний магазин у розробника.
- Долучитися до популярного маркетплейсу (Rozetka, Prom, Ebay).
- Створити інтернет-магазин на CMS.
У цих способів є свої переваги та недоліки. Розробка рукописного магазину з нуля — унікальна послуга. Вона дає змогу створити дизайн та функціонал, які подобаються замовнику. Проте це недешево, і власник невеликого магазину не завжди може дозволити собі такі інвестиції. Маркетплейс — теж хороший вибір, адже створення сайту та його розкрутка вже зроблені. Але продавці обмежені правилами майданичка, мають дуже багато сусідів-конкурентів та повинні платити відсоток від продажів.
Тому багато хто зупиняється на третьому варіанті — створенні сайту інтернет-магазину на CMS. Його теж можна замовити у студії, фахівці якої швидко й досить недорого налаштують систему під потреби клієнта. А можна зробити самому, адже системи керування контентом створювалися саме для звичайних користувачів.
Сьогодні ми поговоримо про OpenСart — популярну платформу, створену спеціально для онлайн-торгівлі.
Що таке OpenCart
OpenCart — система керування контентом з відкритим кодом, розроблена для e-commerce. Це вузькоспеціалізований продукт, орієнтований тільки на торгівлю — робити на ньому звичайний сайт чи блог недоречно.
Двигиунець написав 1998 року Крістофер Манн, а запустив у роботу через рік. Але спершу продукт розвивався слабко, бо був створений на мові Perl, і невдовзі розробник його повністю закинув.
У 2009 у світ вийшла нова версія OpenCart на PHP, написана вже іншим автором — Деніелом Керром, який використав напрацювання ідейного батька цієї CMS. З того часу платформа почала інтенсивно завойовувати світ. Зараз OpenCart — третя за поширенням система для торгівлі в мережі.
Переваги та недоліки OpenCart
Як і будь-який програмний продукт, OpenCart має свої плюси та мінуси.
Переваги OpenCart
- Простий і зручний у використанні двигунець, що має весь необхідний набір функцій для торгівлі.
- Його можна отримати безплатно.
- Має велику спільноту, яка створює тисячі додаткових плагінів, тем і розширень.
- Є вбудовані інструменти статистики продажів та поведінки клієнтів.
- Комфортний процес купівлі для клієнта і продавця, добре продумані кошик та відстеження замовлення, є збереження історії замовлень.
- Є можливість проводити акції, давати промокоди, нараховувати бали.
- Можливість інтегрувати сторонні сервіси для просування магазину — у версії «з коробки» вже є можливість підключити Google Shopping, інші інструменти доступні у плагінах та розширеннях.
- Можливість встановлювати кілька мов для магазину.
Недоліки OpenCart
- Не вкладаючи гроші, можна створити лише простий магазин з поширеним дизайном і базовим інструментарієм. Значна частина тем і плагінів платна.
- Система створює дублі, через що одна сторінка може бути доступна за двома посиланнями. Це дуже незручно для просування і для клієнтів.
- Плагіни можуть конфліктувати між собою і з самою системою, особливо після оновлень. У деяких випадках вони просто відмикаються.
- Вивантаження великої кількості товарів буває проблематичним. Його можна здійснювати за допомогою спеціальних платних плагінів, але вони мають істотний недолік — не додають нові позиції до наявних, а просто замінюють їх. Тому доводиться заливати весь асортимент наново.
Встановлення та початок роботи з OpenCart
Щоб ви могли наочно побачити весь процес, я встановила на своєму хостингу цю CMS та пройшла всі етапи створення інтернет-магазину з нуля.
Як установити OpenCart
Отримати цю CMS можна двома шляхами:
- Звантажити пакет для встановлення на сайті opencart.com і встановити його самостійно на хостинг.
- Придбати хостинг для OpenCart з опцією автоматичного встановлення.
Не буду покроково розписувати сам процес інсталяції двигунця вручну, оскільки для цього є багато інструкцій в інтернеті. Більш зручний варіант — вибрати провайдера, на хостингу якого є автовстановлення CMS. Воно здійснюється всього за хвилину.
Саме так я отримала для свого тестового магазину OpenCart найсвіжішої версії 3.0.3.6. Далі всі рекомендації з налаштувань стосуватимуться саме цієї версії. Якщо ви маєте більш давню — деякі дії можуть відрізнятися.
Панель управління: основні розділи та їх призначення
Розділи панелі:
- «Панель управління» (саме вона розгорнута на скріншоті) демонструє статистику магазину — скільки здійснено продажів, з яких локацій, скільки клієнтів перебуває на сайті. Також тут можна побачити аналітику продажів у вигляді графіка.
- «Каталог» дозволяє налаштовувати картки товарів, категорії, фільтри, виробників тощо.
- «Модулі/розширення» відповідають за роботу з додатковими плагінами, які можна завантажити, встановити та налаштувати в цьому розділі.
- «Дизайн» створений для роботи з темами, макетами, банерами та іншими компонентами, що відповідають за зовнішній вигляд.
- «Продажі» — тут зосереджена інформація про замовлення, повернення, подарункові сертифікати.
- «Клієнти» — цей розділ опікується постійними та новими клієнтами, допомагає затверджувати акаунти та групувати покупців за активністю чи вподобаннями.
- «Маркетинг» існує для створення маркетингових акцій і знижкових купонів, звідси можна робити розсилки за базою клієнтів і підключатися до Google Shopping.
- «Система» — доволі великий розділ, де можна створювати акаунти адміністраторів, налаштовувати мову і валюту, імпортувати та експортувати дані й багато іншого.
- «Звіти» показують зведену статистику за різними категоріями — завершені замовлення і ті, що перебувають у процесі, повернення, відсутній на складі товар та інше.
У правому верхньому кутку також є невелике меню, яке дозволяє редагувати акаунт адміністратора та отримувати інформацію про OpenCart.
Встановлення теми
Теми для OpenCart потрібно завантажувати зі сторонніх ресурсів. Існує багато сайтів, на яких платно або безплатно можна завантажити шаблон, що тематично підійде для вашого бізнесу. Я вибирала тему на офіційному сайті, про який уже йшлося.
Це можна зробити в розділі Marketplace ⇒ Themes. Якщо бажаєте отримати тему безплатно, натисніть вкладку FREE.
Вибрана безплатна тема називається Fashion. Є й багато платних тем із середньою вартістю від 20 до 100 доларів.
Треба розпакувати zip-архів у будь-яку зручну для вас директорію на комп’ютері та відкрити. Всередині ви знайдете папку з документацією Documentation (інструкція для встановлення) та папку із самою темою.
Зазвичай процедура інсталяції однакова: потрібно скопіювати папки всередині директорії з темою та перемістити в кореневу папку сайту за допомогою FTP-клієнта. Для кожної теми це будуть різні папки, тому обов’язково читайте інструкцію.
Після цього активуємо тему.
- «Модулі/Розширення» ⇒ Ще раз «Модулі/Розширення» ⇒ У розділі «Фільтр» обрати з випадного списку «Теми». У мене їх дві — та, яка була в комплектації CMS, і та, яку я щойно встановила.
2. Щоб оновлення набули чинності, потрібно перейти в розділ «Модифікатори» та натиснути кнопку «Оновити». Запам’ятайте цю дію: її потрібно виконувати щоразу, коли ви встановлюєте, включаєте та виключаєте будь-які розширення.
3. Здійснити рекомендовані в інструкції налаштування (виставити розміри елементів тощо). Не пропускайте цей крок. Зазвичай інструкція виглядає як html-файл або відеоролик, у ній усе просто та докладно описано.
4. Останній крок — включити тему в основних налаштуваннях.
Встановлення мовного розширення
В OpenCart стандартно встановлена англійська мова. Ви можете користуватись однією з них, але чому б не українізувати панель і сам магазин за допомогою додаткового мовного розширення Ukrainian language Pack OpenCart 3? Його також можна завантажити на сайті opencart.com у розділі Marketplace ⇒ Languages.
Для інсталяції мовного пакету потрібно здійснити кілька кроків:
5. Встановити скачаний zip-каталог через розділ «Модулі/Розширення» ⇒ «Установка модулів/Розширень» ⇒ кнопка «Вивантажити».
6. Далі переходимо в розділ «Система» ⇒ «Локалізація» ⇒ «Мови». Натисніть значок + (Додати) та заповніть усі поля:
Рядок кодування — ua_UA.UTF-8,ua_UA,ua_UA,ua
Натисніть піктограму збереження (дискета у правому верхньому кутку).
7. Встановлюємо основну мову: «Система» ⇒ «Налаштування» ⇒ Значок редагування (олівець) ⇒ Вкладка «Локалізація». Там ви можете обрати мову самого сайту та мову адміністратора.
Так само можна встановити розширення для іншої мови.
Встановлення валюти
Валюта магазину встановлюється схожим чином, але не потрібно звантажувати розширень, бо всі валютні налаштування вже прописані.
- Відкрийте розділ «Система» ⇒ «Локалізація» ⇒ «Валюта» ⇒ «Додати» та налаштуйте всі поля вручну.
- Основна валюта встановлюється у тому самому розділі, що й мова. Повертаємося: «Система» ⇒ «Налаштування» ⇒ Значок редагування (олівець) ⇒ Вкладка «Локалізація».
Тепер у картках товару можна буде вказувати вартість у гривнях.
Налаштування карток товару
У системі дуже проста і зрозуміла процедура додавання карток товару.
Для кожного товару є безліч налаштувань: крім стандартних назви, зображення та опису це також метатеги, категорії, фільтри, кількість на складі, вибір сповіщення в разі, якщо товар відсутній, вага, акції, нарахування балів та багато іншого.
В OpenCart є можливість продавати цифровий товар — музику, фотографії, схеми для в’язання, шаблони. Ця опція доступна в розділі Каталог ⇒ Завантаження. Тут можна додати файли для звантаження, які так само додаються до карток товару. Побачити і завантажити файл клієнт може тільки після оплати.
Також у ручному режимі створюються «Категорії», «Фільтри», «Виробники». Категорії будуть представляти розділи на сайті, подані окремими закладками в головному меню.
Є можливість виводити на головну сторінку «Рекомендовані товари».
Для цього потрібно зайти в розділ «Модулі/Розширення» ⇒ «Модулі/Розширення», обрати у випадному списку пункт «Модулі» та знайти серед них «Рекомендовані». Тут створюється нова категорія, за умови додавання якої товар висвітлюватиметься не лише у своєму розділі, а й на головній вітрині.
Ось такий тестовий магазинчик був створений під час написання цієї статті. Його можна було б покращувати і розвивати далі, і тоді він перетворився б на повноцінний майданчик для продажу одягу.
OpenCart — зручна платформа для електронної комерції, на базі якої можна створити інтернет-магазин з мінімальними затратами або і зовсім безплатно. У стандартному пакеті є вбудовані інструменти маркетингу (налаштування акцій, Google Shopping, аналітика продажів тощо), які дозволяють формувати кампанії з продажу та аналізувати їх просто в панелі управління. А безліч додаткових розширень допоможуть створити магазин із сучасним і зручним дизайном та широкими можливостями для його просування.